euro 2024 slovacia ucraina prima venea dupa victorie si a fost invinsa de a doua care avuse o pierdere ec0fdf9

EURO 2024 Slovacia-Ucraina: Prima venea după victorie și a fost învinsă de a doua care avuse o pierdere

Ucraina a reușit să o învingă pe Slovacia, scor 2-1, în cadrul unei partide din Grupa E de la EURO 2024, din care face parte și România. Slovacia, care venea după victoria entuziasmantă contra Belgiei (1-0), a deschis scorul și în meciul cu Ucraina. Ivan Schranz a marcat în minutul 17, însă Ucraina, învinsă clar de România în primul meci (0-3), a întors rezultatul după pauză.

Slovacia a deschis scorul rapid prin Ivan Schranz (minutul 17), iar ”gazdele” acestui meci au intrat la pauză în avantaj. Trupa lui Serghei Rebrov a ieșit mult mai montată de la cabine și a reușit să întoarcă scorul datorită golurilor reușite de Mykola Shaparenko și Roman Yarechuk.

Astfel, Ucraina, Slovacia și România au toate câte trei puncte în Grupa E, însă ”Tricolorii” rămân pe primul loc datorită meciului direct contra ucrainenilor. Belgia are 0 puncte și este pe 4.

Echipele de start

Slovacia: Duvravka – Pekarik, Vavro, Skriniar, Hancko – Kucka, Lobotka, Duda – Schranz, Bozenik, Haraslin

Rezerve: Benes, Bero, De Marco, Duris, Gyomber, Hrosovsky, Kosa, Obert, Ravas, Rigo, Rodak, Sauer, Strelec, Suslov, Tupta

Antrenor: Francesco Calzona

Ucraina: Trubin – Tymchyk, Zabarnyi, Matviyenko, Zinchenko – Shaparenko, Brazhko – Yarmolenko, Sudakov, Mudryk – Dovbyk

Rezerve: Bondar, Bushchan, Konoplya, Lunin, Malinovsky, Mykhaylichenko, Mykolenko, Stepanenko, Svatok, Sydorchuk, Talovierov, Tsygankov, Vanat, Yaremchuk, Zubkov

Antrenor: Serghei Rebrov

Presa de profil scria că, înaintea acestei partide, cele două formații vin cu două stări de spirit diferite. Dacă Slovacia a produs ”surpriza” și a învins-o pe favorita grupei Belgia, scor 1-0, Ucraina a pierdut de o manieră categorică în fața României, scor 0-3, deși trupa lui Serghei Rebrov (50 de ani) era mult mai bine cotată pe hârtie.

În meciul direct Slovacia – Ucraina care se va juca pe Merkur Spiel-Arena din Dusseldorf, slovacii își pot asigura calificarea în optimile EURO 2024 dacă vor obține cele 3 puncte. De cealaltă parte, ucrainenii sunt obligați să câștige pentru a păstra șanse de a avansa în fazele superioare ale competiției.

Pentru România, cel mai bun rezultat din acest meci ar fi remiza, întrucât cele două echipe se încurcă reciproc și, în același timp, facilitează drumul trupei pregătite de Edi Iordănescu (46 de ani) să meargă în optimi.

Până acum, între Slovacia și Ucraina s-au jucat 8 partide directe, iar rezultatele înregistrate pe teren au fost ușor în favoarea ”galben-albaștrilor”: 3 victorii Ucraina, 3 remize și două succese Slovacia.