ferrari a doua victorie consecutiva la le mans toyota pe locul doi automarket 81d8bd2

Ferrari, a doua victorie consecutivă la Le Mans. Toyota pe locul doi – AutoMarket

Ferrari, a doua victorie consecutivă la Le Mans. Toyota pe locul doi Ferrari, a doua victorie consecutivă la Le Mans. Toyota pe locul doi - Poza 1 Ferrari, a doua victorie consecutivă la Le Mans. Toyota pe locul doi 1 Ferrari, a doua victorie consecutivă la Le Mans. Toyota pe locul doi de Alexandru Monenciu
Luni, 17.06.2024 Newsletter Eşti curios de ceea ce se întâmplă în lumea auto? Îţi trimitem ştirile zilei direct pe e-mail. Ferrari a câștigat, la clasa Hypercar, legendara cursă de 24 de ore de la Le Mans. Locul secund a fost ocupat de Toyota, iar pe 3 s-a clasat celălalt monopost Ferrari 499P de uzină.

A 92-a ediție a legendarei curse de 24 de ore de la Le Mans a ajuns la final. La fel ca și anul trecut, italienii de la Ferrari și-au trecut în cont o nouă victorie la clasa Hypercar, fiind urmați pe podium de Toyota și un al doilea monopost Ferrari de uzină.

După 311 tururi, Ferrari-ul 499P, cu numărul 50, a trecut linia de sosire. A fost pilotat, pe rând, de Antonio Fuoco, Miguel Molina și Nicklas Nielsen.

La clasa LMP2 s-a impus echipa United Autosports, fiind prima victorie după o pauză de 4 ani. Mașina cu numărul 22 a acoperit 296 de tururi.

Au fost lupte aprinse și la clasa LMGT3, acolo unde s-au întrecut echipe ca Porsche, McLaren, Lexus și, desigur, BMW. Pentru aceștia din urmă a concurat Valentino Rossi, fostul multiplu campion MotoGP.

La final, după 280 de tururi, marele câștigător al acestei clase a fost Porsche 911 GT3 R LMGT3, cu numărul de concurs 91.

Cel mai rapid tur, în regim de cursă, i-a aparținut veteranului Kamui Kobayashi, cu monopostul Toyota GR010-Hybrid, cu numărul 7 de concurs. În turul 254, japonezul a fost cronometrat cu 3 minute și 28.756 secunde.